DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Krmení a péče

         

             

             

 

Krmení 

Našim králíčkům zajišťujeme pravidelnou a kvalitní stravu.

    Musí mít neomezený, každodenní přístup k vodě. Ve většině chovů se používají napáječky, jsou praktické a králíček si je neznečistí. Samozřejmě napáječky podle potřeby čistíme a často měníme vodu za čerstvou. Do vody přidáváme ACIDOMID jako prevenci proti kokcidióze, hlavně v létě. Je třeba pořídit kvalitní neprotékající napáječky. Některá mláďata jsou slabší, nebo se teprve učí pít, v takovém případě je třeba podávat vodu v miskách, a o to více hlídat čistotu vody v nich.

    Základem potravy králíčka je kvalitní, nejlépe ručně sušené seno. Je důležitým zdrojem vlákniny a musí ho mít stále k dispozici, tzn. každý den. Nesmí být zapařené nebo shnilé. My krmíme pouze ručně sušeným, zeleným senem, pro které dojíždíme v pravidelných intervalech. Pokud budete krmit zeleným krmením, vystavujete se riziku onemocnění zažívacího ústrojí vzniku kokcidií a jiných nemocí. Každý chovatel má svůj systém. Důležitá je prevence, králíčci mají citlivé nároky na krmení.Navíc se nejedná o mastná a užitková plemena! Je třeba předcházet vzniku nemocí, my zeleným NEKRMÍME vůbec, vyjma listů z vrby! Zase platí ne příliš a hodně najednou. Čím vyšší teplota, tím je větší náchylnost k přemnožení kokcidií a jiných nemocí. Zaměřujeme se hlavně na kvalitní krmné granule, směsi a SENO. Mláďata odebraná od nás, prosím nekrmte zeleným vůbec, pouze námi doporučeným krmivem. Našim králíčkům dáváme jedno z nejkvalitnějších krmení na našem trhu, dovezené z Německa.

    Naše chovaná plemena určená na mazlíčky, nelze krmit granulemi a směsi určené k výkrmu užitkových plemen králíků! Od společnosti Apetit :BERKEL FUTTER krmíme základním krmivem granulemi, Flora, Krauter light s bylinkami a vysokým obsahem vlákniny, které je vhodné pro zakrslé králíčky. Přidáváme Vital Kanin, který obsahuje vysoké dávky vitamínů. Do základu granulí, které by měli převažovat, přidáváme sušenou mrkev, nahý oves, svatojánský chléb, ovesné vločky a slunečnici. Zkoušíme přidávat i hrachové, kukuřičné a řepové lupínky. Mláďatům po odstavu dáváme TTL, který je u mláďat vhodný jako prevence proti kokcidióze. TTL dáváme pouze krátkou dobu, cca 14 dní, poté začínáme přidávat směs a TTL postupně snižujeme. 

    Pozor !!! Zelí, květák, kedlubna, brokolice a většina druhů salátů nadýmají. Tímto opět nekrmit vůbec. Rostliny, jako je nať z rajčat, syrové fazole, bramborové klíčky jsou jedovaté.  

V případě lehčích zdravotních problémů nasazujeme dietu.

    Králíčci spadají do čeledi zajícovitých. Na okus (obroušení) zubů dáváme větvičky z ovocných stromů. Např. jabloní, nesmí to být stromy peckovité. Větve můžou být i z mladého smrku, borovice, rybízu i vrby. Vrba je opět dobrá jako prevence proti kokcidiím. My dáváme na okus a získání dalších látek větvičky jabloní a vrby.

 

Péče

    Králíček je velice čistotný tvoreček, sám se často čistí a nesmí se koupat. Jeho průměrný věk je v průměru kolem 6-8 let, ale mohou se dožít i vyššího věku , nebo naopak nižšího. Drápky stříháme dle potřeby, pozor abychom nestřihli do cévky. Pokud se na to necítíte, raději svěřte vetrináři.

    Naše mláďata předáváme novým majitelům zdravá o ošetřená na kokcidie, více v sekci podmínky prodeje. Vše ohledně krmení a péče máme na stránkách. Než jde králíček k novému majiteli, vždy trpělivě znova poskytnu rady ohledně jejich péče, nejlépe však po přečtení našich doporučení na našich stránkách! Samozřejmě i v budoucnu, kdy je králíček již v novém domově. Je třeba navázat na krmiva, na které byl králíček zvyklý u nás, každý dostává od nás krmivo do začátku, cca na jeden měsíc. Králíčci po odstavu a při cestě k novým majitelům, mohou zažívat určitou formu stresu, proto je třeba dodržet krmení, na které je zvyklý a dát mu určitý čas na adaptaci nového prostředí. Zdravý králíček po dodržení těchto zásad neonemocní. Za králíčka, který onemocní vinou nevhodné péče u nových majitelů neručím.

    Každé mládě po příjezdu do nového domova potřebuje určitou dobu na aklimatizaci. Necháme jej ze začátku v klidu, aby si zvyklo na nové prostředí a získalo důvěru. Vhodná je klec minimálně 100 cm dlouhá a pokud možno vyšší, králíčci rádi panáčkují. Hladíme spíše po hlavičce, ven a do náruče bereme opět až později. Domeček můžeme umístit do klece, králíčci rádi skáčou a odpočívají na vyvýšeném místě. Mláděti dáváme domeček až později, aby si lépe zvyklo na kontakt s člověkem. Do rohu umístíme záchůdek, mě se osvědčila čtverhranná miska pod květináč, s půměrem 30-40 cm, 5-6 cm vysoká, ještě lepší jsou kočičí záchůdky. Do nich dáváme hobliny. Ideální je ke kleci přistavit i výběh (kovovou ohrádku). Králíček bude mít radost z většího prostoru a Vy budete v klidu ohledně Vašeho bydlení a králíčkovo bezpečí. Ohrádka musí být vyšší, kolem 60 cm. Králíček je neskutečně zvídavý a dokáže v mžiku překousnout elektrický kabel.

    Králíček není pes, není na povel, přesto není vůbec hloupý a je rád ve společnosti člověka. Dokáže i pochopit, kam smí a kam ne. Dobře pozná "své" lidi. Při hlazení spočinou v klidu a vysloveně si to užívají, zvlášt na hlavičce - úplně se přitisknou k zemi. Zažila jsem na zahradě situaci, kdy králíček ke mě přišel a lehl si vedle mě. Každý králíček má svojí individuální povahu. Pokud v pubertě naskakují, je běžná jejich kastrace, bez ohledu na pohlaví. Králíčci se tím zklidní, jsou poté ve větší pohodě. Naše chovaná plemena by neměla být agresivní, ani bychom takového jedince do chovu nezařadili. Naopak jsou to klidná plemena, pohodová, milá, bez stopy agrese. Působí až flegmaticky a rozhodně před člověkem neutíkají, naopak.

    Pokud chcete králíčky dva, aby jim v době Vaší nepřítomnosti bylo veseji, je třeba si je pořídit zároveň v mláděcím věku, ideálně sourozence stejného pohlaví. Nebo kastrované jedince, či alespon jednoho z nich. Dospělý králíček již druhého nepřijme. Vidí v něm vetřelce, jenž je chce připravit o prostor, který považují jen za své teroterium.

 

 


Králíčci mohou být napadeni parazity nebo mohou onemocnět. 

    Důležitá je prevence a vytvořit králičkovi takové prostředí, aby jeho zdraví nebylo ohroženo. Udržovat čistý příbytek a nenechávat v něm zbytky potravy, které by mohly hnít nebo plesnivět. Vodu měníme včas, aby se v ní nezačaly množit bakterie a řasy. Kvalitní krmivo a čisté prostředí je základ všeho!!!

    Zdravý králíček je čilý, projevuje zájem o jídlo a okolí. Není apatický a dlouho nepolehává bez zájmu na jednom místě. Kůži má suchou, bez ranek a strupů. Srst pěkně lesklou, nenaježenou a bez parazitů. Oči mají být čisté, bez zákalu, mžourání a nemá z nich nic vytékat. Rovněž čumáček a uši jsou u zdravých králíčků, čisté, suché, bez výtoku a strupů. Nemá průjem. 

    S velkou pokorou jsem vděčná za to, že u svých králíčků jsem se prozatím nesetkala s žádnými nemocemi. Jak jsme uváděli výše,vhodným krmivem a dobrou péčí se snažíme těmto situacím vyhýbat. Nevěříme na to, cpát do jedinců preventivně antivirotika, či jiné preparáty. Zdravý králíček tohle nepotřebuje, NAOPAK, ničí mu střevní mikrofloru.

     

Více o králíčcích se dozvíte na: http://www.kralici.cz/